Перекриття за допомогою стопора чавунного водогону DN300 у Їглаві на вул. Єчній

Перекриття за допомогою стопора чавунного водогону DN300 у Їглаві на вул. Єчній

16 та 17 липня 2024 р. проведено унікальні роботи з двостороннього перекриття чавунного водогону діаметром DN300. Це винятковий проєкт, оскільки йшлося про перше перекриття стопором чавунного водогону за технологією введення твердого тіла. У цьому безпрецедентному заході співпрацювали компанії FASTRA, s.r.o. та SLUŽBY MĚSTA JIHLAVY s.r.o. (далі SMJ). Метою робіт на трубопроводі з товщиною стінки до 20 мм було встановлення нового гідранта для пожежної станції без потреби виведення з дії водогону та обмеження постачання питної води жителям. Завдяки розміщенню стопорних комплектів на відстані кількох метрів один від одного не знадобилося випускати велику кількість питної води; водночас для збереження водопостачання було виготовлено байпас DN150, який підтримував водогін у робочому стані попри наявність перекритої ділянки.

Цей захід компанія SMJ вибрала також як тестовий полігон, щоб перевірити функціональність технології перед перекриттям за допомогою стопора магістрального водогону DN500, яке місто Їглава повинно провести наступного року. Оскільки повна зупинка цієї водопровідної лінії неможлива без припинення водопостачання цілого крайового центру, було вирішено скористатися спеціальною технологією перекриття, тобто з використанням стопора. Ця технологія виключає витоки, є безпечною та придатною для перекриття як водогонів, так і ліній постачання інших середовищ. Вона працює за принципом введення твердого тіла до трубопроводу «перехідною» камерою з подальшим розкриттям запірного елемента у трубі, що перешкоджає надходженню води.

Унікальність роботи полягає у використанні механічних фітингів, оскільки звичайні приварні елементи, відомі за сталевими, поліетиленовими або нержавними трубопроводами, для чавунних труб не застосовні.

Компанія FASTRA продовжує традиції інновацій та технічного розвитку і в межах власного конструкторського відділу розробила спільно з іноземним партнером нові типи механічних фітингів. Тепер ця інновація дає змогу працювати на трубопроводах з інших непридатних для зварювання матеріалів.Самій роботі передував один потрібний крок, про який ми ще не згадували. Спочатку було проведено діагностику труби з використанням неруйнівних методів зарубіжної компанії Rock Solid Group. Ця діагностика показала, що йдеться про калібрований сірий чавун. 

Діагностика передбачала не лише вимірювання товщини стінок трубопроводу завдовжки, а й виявлення корозії, інших дефектів, що можуть утруднити або унеможливити встановлення стопора та інші роботи. Результати діагностики відповідали очікуванням, підтвердивши наявність сірого чавуну, і дали змогу розпочати самі роботи.

Після діагностики було визначено місця встановлення на трубопровід усіх фітингів. Йшлося про стопорний фітінг, допоміжний фітінг для впуску та випуску води з труби, а також про байпасний фітінг DN300/150 з кожного боку труби, що перекривалася.

Планувалося, що всі роботи триватимуть два дні. Першого дня було послідовно встановлено всі фітинги та підготовлено обладнання для перекриття трубопроводу. Водночас виготовлено та запущено в дію згаданий байпас.

Другого дня було заплановано безпосередньо перекриття трубопроводу за допомогою стопорного комплекту. Перекриття проводять зазвичай наступного дня, щоб встигнути виконати основні роботи на сухому трубопроводі, цього разу — встановлення нового гідранта. Після завершення основних робіт зупинену ділянку було знову залито водою, очищено. Далі йшло усунення стопора із закриттям і фіксацією фітингів пробками та накривками.

Насамкінець обов’язково видаляють і демонтують байпас, експлуатований протягом усього періоду робіт.

Товщина стінки трубопроводу, який перекривають протягом заходу, була змінною, що істотно змінювало його просвіт. Незважаючи на цю проблему, перекриття стопором, виконане за допомогою запатентованої технології компанії FASTRA, підтвердило здатність її обладнання бездоганно працювати на чавунних трубопроводах.

Проведені роботи продемонстрували повну функціональність перекриття чавунних водогонів. Виготовлення байпаса дає також змогу зберегти надходження води в обхід перекритої ділянки труби. Досвід, отриманий усіма учасниками процесу, дає підставу стверджувати про застосовність технології до цього матеріалу. Отже, можна продовжити підготовчі роботи на подавальному трубопроводі DN500 наступного року.

Ці роботи не лише слугують демонстраційним прикладом ремонту магістральної лінії для самої Їглави. Завдяки застосуванню містом і SMJ передових технологій вони дають змогу іншим водогосподарським компаніям розглядати можливість використання спеціальних технологій в межах експлуатованих мереж. Використовуючи стопорні та інші технології, можна врегулювати безліч безвихідних дотепер ситуацій. Дякуємо працівникам FASTRA та всім учасникам заходу за його професійне проведення.

Další příspěvky z této kategorie